SAMORZĄD miasta żywca

WŁADZE miasta Żywca

ANTONI SZLAGOR 

Burmistrz
Miasta Żywca

 MAREK

CZUL

Zastępca Burmistrza Miasta Żywca


Janusz Juraszek

Zastępca Burmistrza Miasta Żywca 

BOGUSŁAWA GARDAŚ

Skarbnik
Miasta Żywca

MAŁGORZATA SANetRA 

Sekretarz
Miasta Żywca

Urząd Miejski w Żywcu


ul. Rynek 2 

34-300 Żywiec 

Sekretariat:


tel.: 33 475 42 03

fax: 33 475 42 02

sekretariat@zywiec.pl

Poniedziałek: 7:30-16:00

Wtorek: 7:30-16:00

Środa:  7:30-16:00

Czwartek: 7:30-16:00

Piątek: 7:30-16:00

RADA miejska w żywcu

Przewodniczący Rady miejskiej:



Jarosław Gowin



Wiceprzewodniczący Rady miejskiej:



Robert  Brączek


Krzysztof Greń

Pozostali członkowie Rady miejskiej:


Bogusław Bogacz

Mirosław Figura

Mariusz Frukacz

Grzegorz Glas

Grzegorz Głazowski

Edyta Gowin

Adam Jurasz

Marian Kastelik

Tomasz Kotajny

Judyta Leśko

Andrzej Maciejowski

Krzysztof Marszałek

Piotr Stasica

Paweł Szczepanik

Leszek Szpila

Tadeusz Trzop

Andrzej Widzyk

Marcin Wróbel

Działalność Rady miejskiej w żywcu w 2023 r.

120

podjęte uchwały


3

interpelacja

6

zapytanie zgłoszone

do Burmistrza

Nagrody i wyróżnienia


Miasto Żywiec z pierwszym miejscem w rankingu „WATER CITY INDEX 2023"

Zdjęcie mężczyzny ze statuetką "Water City Index 2023".

Miasto Żywiec zajęło 1. miejsce w rankingu głównym dla miast średniej wielkości w ramach „WATER CITY INDEX 2023. Ranking efektywności wykorzystania zasobów wody w polskich miastach”. To już piąta odsłona popularnego rankingu miast, którego autorami są pracownicy naukowi Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, eksperci firmy Arcadis oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej.

Wręczenie nagród oraz statuetek odbyło się podczas V. Międzynarodowego Kongresu "Miasto-Woda-Jakość życia”, organizowanego przez Miasto Wrocław oraz Open Eyes Economy Summit, a w imieniu miasta odebrał ją Jarosław Gowin, Przewodniczący Rady Miejskiej.


Mieszczański Strój Żywiecki wpisany  na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego 

W dniu 28 czerwca 2023 r., decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego trafiło 6 nowych elementów. Jest to między innymi  - Tradycja wykonywania, ubierania i noszenia żywieckiego stroju mieszczańskiego.

Strój żywiecki nie jest strojem góralskim ani regionalnym, gdyż noszą go wyłącznie mieszczanie. Proces kształtowania się ubioru żywieckiego trwał, co najmniej trzy stulecia. Zakończył się pod koniec XIX wieku i w takiej formie znamy go obecnie. Paradny strój żywczanki  składa się z: czepca niewieściego zdobionego haftem złotym i koronkami, spódnicy z kosztownej tkaniny z galonkiem (rodzaj złotej taśmy), haftowanego gorsetu lub kamizelki, płóciennego fartucha, rańtucha zwanego łoktuszą (rodzaj szala) oraz chusty zdobionej haftem. Wygląd tego stroju wykazywał podobieństwo do wielu strojów mieszczańskich noszonych w Małopolsce i na Śląsku.


Żywieckie tiule imponują swoim precyzyjnym wykonaniem oraz różnorodnością haftów, które przybierają formę szlaków, motywów, koszy i rzucanek. Najcenniejsze hafty nazywane „angielską mgiełką” – powstają na delikatnym bawełnianym tiulu o bardzo drobnych oczkach, wymagają największej precyzji, najlepiej oddając mistrzostwo i talent hafciarski.


Żywiecki strój odświętny, noszony przez mieszczki, ma różne warianty zależne od wieku i stanu cywilnego. Mężatka, zwłaszcza w dojrzałym wieku, nosi adamaszkową lub atłasową spódnicę marszczoną oraz kamizelkę wraz z pelerynką o długich rękawach wykończonych koronką. Symbolem zamożności są czepce ozdobione złotem i koronkami. Młodsze mężatki noszą również aksamitny gorset, a panny ubierają delikatne tiulowe stroje haftowane motywami kwiatowymi. Istnieją także stroje typu „pora”, czyli inna odmiana kobiecego stroju, składająca się z drukowanej płóciennej spódnicy i fartucha noszonego razem oraz jakli z długim rękawem.


Kobiecy strój obywatelski to ubiór odświętny. Nie należy do praktycznych i wygodnych – może ważyć nawet 12 kilogramów. Ubieranie go to prawdziwa sztuka, wymagająca przygotowania i precyzji. Mieszczki poruszają się w tych strojach z godnością i powagą, utrzymując głowę wysoko.


Stroje kobiecy i męski od zawsze stanowiły parę. Podczas świąt kościelnych, patriotycznych czy uroczystości cechowych dumni mieszczanie niezmiennie prezentują swój ubiór". 


16 września w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego w Żywcu odbyło się uroczyste ogłoszenie o wpisie na Krajową Listę Dziedzictwa Niematerialnego połączone ze spotkaniem mieszkańców, sympatyków oraz wszystkich osób, dla których Mieszczański Strój Żywiecki jest ważny.

Zdjęcie przedstawia zgromadzonych ludzi na sali.
Zdjęcie wręczenia dyplomu.
Zdjęcie przedstawia dwie kobiety i mężczyznę w strojach z dyplomem.
Zdjęcie przedstawia dwie kobiety w strojach i mężczyznę.
Zdjęcie wręczania nagród.
Zdjęcie wręczania nagród.
Zdjęcie przebranych osób z kwiatami.
Zdjęcie przemawiającego mężczyzny z mównicy.