CZYTELNICTWO
DZIAŁALNOŚĆ ŻYWIECKIEJ BIBLIOTEKI SAMORZĄDOWEJ W 2023 R.
4 129
Nowe zbiory (książkowe i nieksiążkowe) w 2023 r.
58
Nowe tytuły audiobooków
116
Wzrost liczby czytelników w porównaniu do 2022 r.
NAJWIĘKSZE Wydarzenia biblioteczne w 2023 r.
legendy arturiańskie - gra fabularna
10 i 13 marca 2023 r., po entuzjastycznie przyjętej przez graczy pierwszej edycji gry „Imię róży” zorganizowanej przez Bibliotekę w 2022 r., licealiści z I LO im. M. Kopernika w Żywcu w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i projektu „Z książką w dłoni” zorganizowali dla szkół podstawowych z powiatu żywieckiego, w siedzibie Biblioteki, grę fabularną na podstawie powieści młodzieżowej Jonathana Auxier’a pt. „Peter Nimble i magiczne oczy”. 30 września 2023 r. Biblioteka we współpracy z Muzeum Miejskim w Żywcu oraz pasjonatami gier fabularnych, którzy napisali scenariusz i odegrali główne role zorganizowała 2 edycję gry fabularnej. W Żywieckim parku Habsburgów, Mini Zoo, na dziedzińcu Starego Zamku i placu przy Konkatedrze i Bibliotece odtworzono atmosferę niesamowitych opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu z „Legend arturiańskich”.
Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej
20 listopada 2022 r. był dniem inauguracyjnym salonu, który na stałe zagościł w siedzibie Biblioteki. W 2023 roku odbyły się kolejne spotkania. 26 marca wystąpili aktorzy Grzegorz Mielczarek, Jacek Romanowski oraz akordeonista Jakub Waluś w spektaklu słowno-muzycznym „Między nami mężczyznami. Najpiękniejsze wiersze o kobietach i miłości”. 18 czerwca gościem III Salonu „Nic dwa razy” była Grażyna Szapołowska. Aktorce czytającej wiersze Wisławy Szymborskiej akompaniował gitarzysta Robert Horna. 24 września Dominika Ostałowska wraz z znakomitym pianistą Ygorem Przebindowskim w ramach Salonu po raz kolejny uczcili przypadająca na 2023 rok 100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej.
Festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW
18-24.09.2023 r.
Festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW odbywa się w Żywcu cyklicznie od 2016 r. W 2019 r. do festiwalu dołączyła Żywiecka Biblioteka Samorządowa i odtąd jest jego współorganizatorem. Również w 2023 r. Żywiecka Biblioteka Samorządowa włączyła się w organizację Festiwalu Żywiec Miasto zmySŁÓW, który jest poważnym przedsięwzięciem pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Gośćmi Biblioteki było wielu wybitnych artystów. W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej już kolejny raz odbyły się warsztaty muzyczne z wirtuozem gitary, jednym z najlepszych gitarzystów Polsce - Jackiem Królikiem. Festiwal rozpoczęliśmy tradycyjnie wykładem inauguracyjnym, który wygłosił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur. W roku 2023 r. do programu festiwalu włączono Warsztaty Sztuk Wszelakich, w ramach których odbyły się spotkania – zabawki techniczne prowadzone przez Bogdana Martyniaka z Naukotechniki, „Poznaj świat grzybów” z grzyboznawcą Justynem Kołkiem, sztuka cyrkowa i magiczna z artystami z „Kapelusznika”, „Na zdrowie kawy łyk” – warsztaty kawowe z Palarnią Braci z Czańca. Bardzo istotnymi festiwalowymi wydarzeniami były spotkania autorskie: „Kobiety na polach bitew” z korespondentką wojenną, autorką książki „Inny front” z Miładą Jędrysik, „Marzenia do spełnienia” z Marianną Janczarską, autorką książki „Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…”, „Wokół kryminałów” z Robertem Małeckim. Organizatorzy festiwalu dbają o to, aby w programie nie zabrakło propozycji dla dzieci i młodzieży. Tym razem licealiści z LO im. Mikołaja Kopernika samodzielnie dokonali wyboru gościa na spotkanie autorskie i poprowadzili spotkanie z Hanią Czaban – popularną autorka powieści dla młodzieży („Ostanie światła gasną”, „Cały ten czas”). Warsztaty dla dzieci poprowadziły Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Tina Oziewicz. Na festiwalu nie brakuje dobrej muzyki, w tym roku wystąpił legendarny zespół „Laboratorium”, a także kwartet jazzowy. To tygodniowe święto uświetnił również pobyt w naszym mieście znanej aktorki Dominiki Ostałowskiej, która przeprowadziła warsztaty teatralne dla młodzieży oraz w duecie ze znakomitym pianistą Ygorem Przebindowskim wystąpiła w IV Krakowskim Salonie Poezji Anny Dymnej z repertuarem Wisławy Szymborskiej.
Narodowe Czytanie
9 września 2023 r. odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania. W 2023 r. odkrywano na nowo „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Do organizacji tego wydarzenia włączyła się jak w poprzednim roku grupa teatralna Klubu Seniora z Klubu „Papiernik” oraz Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu, które przygotowało upominki dla uczestników czytania w postaci wrzosów w doniczkach. Narodowe Czytanie po raz kolejny odbyło się na bibliotecznym SymPatio, które zostało na tę okoliczność bogato udekorowane rekwizytami z epoki.
działania Biblioteki w 2023 r.
W 2023 r. w Oddziale dla Dzieci Żywieckiej Biblioteki Samorządowej prowadzono szeroką działalność edukacyjno-warsztatową. Obejmowała ona, m.in. tematyczne lekcje biblioteczne oraz warsztatowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W ferie oraz w wakacje zrealizowano cykl tygodniowych warsztatów i spotkań w bibliotece (2 godziny dziennie) dla grupy zorganizowanej w wieku 7-12 lat oraz grup przedszkolnych. Zarówno w ferie, jak i w wakacje grupa liczyła przeciętnie 15 dzieci (statystycznie więc w ferie wzięło udział 73 osoby, a w wakacje 79 osób). Zarówno w ferie, jak i w wakacje gościem był Teatr „Kukiełka” z Ptaszkowej, których spektakle łącznie obejrzało 79 osób. Oddział dla Dzieci aktywnie włączył się w różne ogólnopolskie akcje m.in. Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, Tydzień Bibliotek, Europejskie Dni Dziedzictwa, obchody świąt niestandardowych np. Światowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Pluszowego Misia czy Dzień Postaci z Bajek. Pracownicy Oddziału współpracowali z innymi instytucjami m.in. MOPS-em, Muzeum Miejskim czy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. W ramach współpracy z młodzieżą licealną zorganizowano grę fabularną dla uczniów szkół podstawowych, dodatkowo pracownicy działu aktywnie włączyli się w organizację innej gry fabularnej „Legendy arturiańskie”.
Lekcje biblioteczne oraz zapoznanie z biblioteką: 16 spotkań – 345 osób;
Lekcje tematyczne (ekologia/sztuka/legendy/bajki w kamishibai i inne): 11 spotkań-102 osoby; Warsztaty biblioterapeutyczne: 5 spotkań - 102 osoby;
Warsztaty bożonarodzeniowe/wielkanocne: 3 spotkania - 51 osób;
Wyjścia bibliotekarza w ramach współpracy z przedszkolami (Przedszkole nr 9, Przedszkole nr 11): 5 spotkań - 282 osoby;
Spotkania autorskie i warsztaty: Justyna Bednarek - 40 osób; Aleksandra Waligóra - warsztaty ilustratorskie - 10 osób; Svietlana Sadovska - warsztaty malowania figurek gipsowych - 24 osoby;
Akcje ogólnopolskie: EDD - warsztaty z państwem Łoboz - 25 osób;
„Mała książka – wielki człowiek”;
Współpraca ze środowiskiem lokalnym: I LO im. Mikołaja Kopernika - gra fabularna: 4 grupy - 110 osób; Współpraca z MOPS - warsztaty malowania na szkle dla grupy ukraińskiej: 1 spotkanie - 33 osoby;
Od stycznia do czerwca współpraca z p. Gabrielą Kolonką (Przedszkole nr 11 im. Rodziny Komorowskich) realizującej innowację pedagogiczną opartą o stałą współpracę w zakresie promocji czytelnictwa wśród najmłodszych;
Współpraca z wolontariuszami;
Współdzielenie sal lekcyjnych dla spotkań klubu „Cyfrowi eksperci” i „Programiści”.
Ogrom pracy wykonują również dwie filie, które pracują w dzielnicach, organizują zajęcia dla dzieci, głównie z pobliskich szkół, ferie, wakacje, konkursy oraz promują czytelnictwo uczestnicząc w wielu wydarzeniach bibliotecznych.
Klub Młodego Programisty. Klub działał od czerwca 2022 r. do połowy 2023 roku. Po realizacji programu Biblioteka pozyskała sprzęt komputerowy i roboty do dalszej realizacji działań edukacyjnych w Bibliotece oraz darmowe szkolenia dla wybranych pracowników. Wartość przekazanego sprzętu to 34 462,87 (10 tabletów, 5 laptopów z oprogramowaniem, gry, roboty, access point, switch i inne). Trenerki przeprowadziły wiele godzin zajęć, których celem była bezpłatna nauka programowania dla dzieci i młodzieży - od stycznia do czerwca zajęcia dwa razy w tygodniu-48-50 spotkań, warsztaty rodzinne (styczeń i maj)-4 spotkania, warsztaty ferie oraz wakacje-10 spotkań.
Ferie w Bibliotece. W ferie 23-27.01.2023 r. odbyły się kolejne półkolonie z młodymi czytelnikami pt. „Ilustrujemy słowa”. Co roku program ferii i wakacji jest bardzo różnorodny, oprócz zabaw i gier ruchowych proponujemy spotkania z profesjonalistami. W ferie warsztaty ilustracji prowadziła artystka profesjonalistka – Joanna Zając-Slapnicar, uczestnicy poznali różne techniki tworzenia ilustracji (linoryt, malowanie piórkiem, kolaż, stemplowanie), tworzyli ozdoby z masy porcelanowej. Wystąpił również Teatr „Kukiełka” z Ptaszkowej ze spektaklem „Dobro zawsze wraca czyli historia Szewczyka Dratewki”. Grupa uczestników liczyła przeciętnie 15 dzieci (2 godziny dziennie).
Czytanie na dywanie. W czerwcu 2021 r. Biblioteka rozpoczęła nowe, pilotażowe przedsięwzięcie pt. „Czytanie na dywanie” dla dwóch grup wiekowych dzieci, które cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. W roku 2023 r. nadal realizowano tę autorską, biblioterapeutyczną akcję „Czytanie na dywanie” (4 spotkania-36 osób) przeznaczoną dla dzieci w wieku 3-6 lat, w ramach której dzieci słuchają krótkiej opowieści, urozmaiconej zabawami ruchowymi i wspólnym przygotowaniem pamiątkowej pracy plastycznej.
Wakacje w Bibliotece to obowiązkowy punkt w ofercie bibliotecznej dla najmłodszych. Kolejny raz (3-7 lipca 2023 r.) zorganizowaliśmy półkolonie. Program „Drzewo pełne darów” budowany z niezwykłą starannością i pietyzmem zawierał: warsztaty tworzenia grafiki na tkaninie, malowanie na płótnie drzewa pełnego darów, tworzenie przestrzennego drzewa w doniczce, spektakl teatru lalkowego „Kukiełka” z Ptaszkowej i wiele innych atrakcji.
Mała Książka – Wielki Człowiek. Biblioteka kontynuowała swój udział (wydawanie wyprawek i dyplomów) w projekcie Mała Książka – Wielki Człowiek. Rozdano 134 wyprawek książkowych dla dzieci w wieku 3-6 lat. Dodatkowo placówka brała udział w konkursach ogłaszanych przez Instytut Książki.
Festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW dla dzieci. Dzięki włączeniu się w realizację festiwalu Żywiec Miasto zmySŁÓW możliwym stało się zorganizowanie spotkań autorskich i warsztatów m.in. z: Tiną Oziewicz, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel oraz autorką powieści dla młodzieży Hanią Czaban. Warsztaty w ramach festiwalu Żywiec Miasto zmysłów (zabawka techniczna – 4 grupy – 87 osób; sztuka cyrkowa – 3 grupy – 76 osób; grzyboznawstwo – 3 grupy – 52 osoby; Roksana Jędrzejewska – Wróbel – 2 grupy – 38 osób; Tina Oziewicz – 1 grupa – 27 osób.
Wydarzenia dla dzieci i młodzieży towarzyszące wystawom. 22 marca 2023 r. licealiści z I LO im. Mikołaja Kopernika z prof. Dorota Babińską-Waluś zostali zaproszeni na warsztaty tworzenia plakatu z prof. Michałem Klisiem, wybitnym twórcą plakatu, malarzem, grafikiem, na których prezentowali mistrzowi swoje prace. W rezultacie powstały też plakaty o Żywcu, które zostały zaprezentowane w holu – w nowej części wystawienniczej Biblioteki. 8 maja odbyły się dla dzieci warsztaty ilustracji Aleksandry Waligóry, niezwykle utalentowanej, młodej mieszkanki powiatu, absolwentki, Wydziału Projektowanie Graficzne Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Spotkania autorskie i promocja publikacji regionalnych:
24 stycznia 2023 r. odbyła się promocja publikacji regionalnych – „Kalendarza Beskidzkiego” i „Groni”;
27 stycznia 2023 r. w dniu 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz gościliśmy Annę Dobrowolską - autorkę książki o żywczaninie Wilhelmie Brasse pt. „Byłem fotografem w Auschwitz. Prawdziwa historia Wilhelma Brassego”;
Z okazji Dnia Kobiet – 8 marca zorganizowaliśmy spotkanie z Moniką Myszką-Wieczerzak, autorką książki „Trzykropki”;
14 kwietnia 2023 r. odbyło się spotkanie autorskie z żywczanką Justyna Hankus – autorką „Grisaille o zwykłym osiedlu”;
12 maja 2023 r. o cyklu (I-XIX) swoich książek „Kresowa atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” opowiadał autor prof. Sławomir Nicieja;
16 czerwca 2023 r. gościliśmy autorkę bardzo popularnych kryminałów - Hannę Greń;
Autorka książek dla dorosłych i dzieci – Eliza Mikulska odwiedziła nas 11 sierpnia 2023 r.;
18 sierpnia 2023 r. Sylwia Strzelczak opowiedziała nam o książce pt. „Baca”, a 17 listopada 2023 r. Rafał Grosz promował cykl „Karpaccy banici”. Współorganizatorem tych dwóch spotkań była Grupa Literacka „Gronie”;
24 listopada 2023 r. kolejne spotkanie autorskie dotyczyło przejmującej książki Katarzyna Kachel pt. „Wszystkie moje straty. O ciąży, traumie i odzyskanym życiu”;
1 grudnia 2023 r. w uroczystym rozdaniu nagród w drugiej edycji konkursu „Nie pisz do szuflady” uczestniczył Mateusz Klein, który opowiedział o swojej książce „Daniel”.
SymPatio. Od sierpnia 2021 r. wyremontowane patio służy jako miejsce, w którym można odpocząć od zgiełku miasta i upałów, poczytać, służy klubom czytelniczym i innym kameralnym wydarzeniom. Podczas większych imprez patio jest miejscem, w którym goście piją kawę i prowadzą kuluarowe dyskusje. W roku 2023 na patio odbyły się gry fabularne, 10-11 sierpnia warsztaty zdobienia doniczek (współorganizator MCE), 11 sierpnia spotkanie autorskie z Elizą Mikulską. 12 sierpnia gościliśmy grupę turystów zwiedzających Żywiec szlakiem Zabytków Architektury Miasta Żywca, na którym jest również siedziba Biblioteki. Podczas festiwalu Żywiec miasto zmysłów na SymPatio odbyły się Warsztaty Sztuk Wszelakich – zabawki techniczne, sztuka cyrkowa i magiczna oraz warsztaty kawowe z Palarnią Braci z Czańca.
Koncerty i warsztaty muzyczne. Rozpoczęty w 2022 roku cykl spotkań muzycznych to głównie poezja z muzyką na żywo (Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej w Żywcu), warsztaty muzyczne (Jacek Królik w ramach Żywca miasta zmySŁÓW), kameralne koncerty (koncert puzonistów TROMBQUARTET w ramach Żywieckiego Suwakowania) oraz wystąpienia muzyczne uświetniające wydarzenia biblioteczne (wystąpienie Józefa Brody na wernisażu malarstwa na szkle „Anielskie oblicza”, minikoncert duetu ze Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Żywcu – założyciela i dyrektora szkoły Mateusza Kleina na gitarze i instruktorki wokalistyki Joanny Motyki, na uroczystym rozdaniu nagród w konkursie „Nie pisz do szuflady” połączonym ze spotkaniem autorskim.
Europejskie Dni Dziedzictwa. 15 września 2023 r. odbyła się 31 edycja Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycja od pokoleń”. Z tej okazji Biblioteka zorganizowała spotkanie z twórcami regionalnych zabawek z Państwem Wiesławą i Marianem Łobozami (ostatnimi już twórcami zabawek regionalnych w Pewli Wielkiej), którzy zaprezentowali proces tworzenia zabawek i poprowadzili warsztaty malowania drewnianych koników. W spotkaniu uczestniczyły dzieci i dorośli, również z Ukrainy.
Noc Bibliotek. 6 października 2023 r. odbyła się w Bibliotece kolejna edycja ogólnopolskiej Nocy Bibliotek pod hasłem „Absurd nie czytać!”. Na pokaz edukacyjny Fabryki Kreatywności pt. „W Akademii Pana Kleksa” zaprosiliśmy naszych najmłodszych Czytelników z rodzicami z Polski i Ukrainy.
Żywieckie Koło Biblioterapeutyczne. W grudniu 2023 r. minęły trzy lata od momentu utworzenia przy Bibliotece Żywieckiego Koła Biblioterapeutycznego. We wrześniu Koło zorganizowało warsztaty z Tiną Oziewicz, autorką nagradzanych książek dla dzieci z cyklu „Co robią uczucia?”. W części warsztatowej wzięły w nich udział dzieci w wieku przedszkolnym, a w części wykładowej dyrektorzy bibliotek gminnych powiatu żywieckiego. Ponadto zorganizowano spotkanie dla dzieci z autorką książek biblioterapeutycznych Roksaną Jędrzejewską - Wróbel. Nadal realizowano autorską, biblioterapeutyczną akcję „Czytanie na dywanie” przeznaczoną dla dzieci w wieku 3-6 lat, w ramach której dzieci słuchają krótkiej opowieści, urozmaiconej zabawami ruchowymi i wspólnym przygotowaniem pamiątkowej pracy plastycznej.
Polski Związek Niewidomych. Biblioteka współpracuje z Kołem Terenowym Polskiego Związku Niewidomych oraz Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Larix” z Warszawy. Zamawiamy cyfrowe książki mówione, przegrywamy na karty pamięci i udostępniamy wraz z czytakami. W 2023 r. otrzymano nagrania kolejnych 150 książek na czytaki w ramach projektu „Zasłuchani w literaturze”. W marcu 2023 r. Biblioteka otrzymała również pakiet audiobooków z Fundacji Wolne Lektury – rozpowszechnienie dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „E-kolekcja lektur szkolnych i klasyki dostępna dla uczniów z niepełnosprawnościami”. Udostępniamy Kołu Terenowemu PZN salę na organizowane przez nich szkolenia, w roku sprawozdawczym odbyło się 1 szkolenie (30 listopada).
Biblioteka przystąpiła do projektu pn. „Książka chroni”. Dzięki współpracy biblioteki, firmy Legimi oraz Fundacji Powszechnego Czytania realizującej projekt „Książka chroni” do naszej placówki trafiły czytniki renomowanej marki Amazon Kindle Paperwhite wraz z kodami dla uchodźców z Ukrainy. W projekt zaangażowało się wiele osób i firm w Polsce i na świecie oraz wydawcy z Ukrainy, którzy pospieszyli z przekazaniem książek dla uchodźców w Polsce. Dzięki darowiźnie Fundacji Czytelnicy z Ukrainy mogli wypożyczać czytnik i skorzystać ze zbioru prawie 2000 ebooków i audiobooków w języku ukraińskim dostępnych w abonamencie bibliotecznym Legimi w naszej placówce – kryminałów, romansów, literatury obyczajowej, reportaży, biografii oraz książek dla dzieci i młodzieży. Katalog Legimi to także ponad 177.000 pozycji, przede wszystkim w języku polskim. Udostępniano również kody platformy EMPIK GO, które na początku roku dostaliśmy z Biblioteki Śląskiej jako niewykorzystane przez inne biblioteki.
Jarmark Bożonarodzeniowy. Od dwóch lat Biblioteka wraz współorganizuje jarmark świąteczny na Rynku. Włącza się w tworzenie programu artystycznego jarmarku oraz uczestniczy w organizowanych wydarzeniach.
projekty
Żywiecka Biblioteka Samorządowa włączyła się w organizację projektów realizowanych przez Urząd Miejski w Żywcu:
SMART ŻYWIEC - (r)ewolucja” – duży projekt finansowany w ramach Programu "Rozwój Lokalny" ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 oraz budżetu państwa. W ramach tego projektu Biblioteka współrealizowała dwa zadania:
„Jestem ambasadorem miasta Żywca” to jedno z ponad 40 przedsięwzięć podejmowanych w ramach projektu Smart Żywiec – (r)ewolucja. Biblioteka wraz stowarzyszeniem Żywiec miasto zmySŁÓW zorganizowała 5 spotkań z cenionymi osobami pochodzącymi z Żywca, którzy swoją osobowością, osiągnięciami i pracą promują Żywiec w Polsce i na świecie - 19 września z Dorotą Firlej, kustosz Muzeum Miejskiego w Żywcu z okazji 100. rocznicy urodzin Marii Krystyny Habsburg, 24 września spotkanie z Pawłem Ignatowiczem gitarzysta jazzowym mieszkającym w Nowym Jorku, 12 października „Żywiec – moje ukochane miasto” z Grzegorzem Szczepaniakiem, przewodnikiem beskidzkim i autorem „Szlaki Żywca. Przewodnik po Żywcu i atrakcjach turystycznych miasta”, 7 listopada pt. „Planeta Żywiec” z astronomem Michałem Kusiakiem odkrywcą planetoid i komet. Jedną z okrytych planetoid nazwano planetoidą Żywiec, 20 grudnia w siedzibie Biblioteki spotkaliśmy się z wybitnym polskim biegaczem Piotrem Haczkiem. 25 listopada podczas uroczystej Gali konkursu Osobowość Ziem Górskich dyrektor Biblioteki wręczyła statuetki – rzeźbę górala wszystkim uhonorowanym tytułem ambasadora Żywca.
Akcja wymiany roślin "PRZYGARNIJ BRA(t)KA" – w Bibliotece przez cały rok trwała akcja plantcrossingu. W holu Biblioteki pojawiły kwiaty doniczkowe, którymi można się było wymieniać. Biblioteka była jednym z czterech punktów wymiany roślin w mieście, obok Miejskiego Centrum Ekologicznego w Urzędzie Miejskim w Żywcu, Klubu „Papiernik” i Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych.
Żywiec Miasto Mnóstwa Możliwości. W ramach kolejnego miejskiego grantu Biblioteka poza swoją siedzibą, w Miejskim Centrum Kultury, uczestniczyła w projekcie „Żywiec miasto w pigułce”, zaprezentowała swoja ofertę w formie stoiska, na którym promowano czytelnictwo. Stoisko odwiedziło ok. 100 osób.
8 X Żywiec – cykl wycieczek z przewodnikiem po Żywcu. Zwiedzanie Biblioteki. 12 sierpnia gościliśmy grupę turystów zwiedzających Żywiec szlakiem Zabytków Architektury Miasta Żywca, na którym znajduje się również siedziba Biblioteki. W wyniku projektu „SymPatio” od 2021 r. możliwe jest zwiedzanie zabytkowej Biblioteki dla mieszkańców Żywca i okolic oraz turystów.
wystawy
Od 1 stycznia 2023 r. Biblioteka rozpoczęła intensywną działalność wystawienniczą, kulturalną i edukacyjną w nowej przestrzeni - Sali wystaw, będącej adaptacją dawnego Informatorium i holu, wyremontowanej w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska projektu pn. „Natura i kultura – nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy” (okres realizacji projektu - 01.01.2022 r. - 1.10.2022 r.). Wyremontowana sala, hol, schody wejściowe z obu stron i dziedziniec (projekt SymPatio z 2021 r.) tworzą wspólną przestrzeń do wypoczynku, relaksu, kontaktu ze sztuką, dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym pogranicza, walorami turystycznymi miasta i jego historią.
W 2023 roku przygotowano wystawy:
27 lutego – 14 kwietnia wystawa malarstwa prof. Michała Klisia;
od 8 maja do 7 czerwca wystawa ilustracji Aleksandry Waligóry;
Od 12 czerwca do 7 lipca poplenerowa wystawa malarstwa „Magiczne miejsca Żywca”;
14 lipca – 1 września wystawy pokonkursowe „Tydzień Kultury Beskidzkiej w oczach dziecka” oraz fotografii z TKB 2022;
5 września – 29 września „Anielskie oblicza” – wystawa malarstwa na szkle artysty z Żywca Zbigniewa Micherdzińskiego oraz Marty Walczak-Stasiowskiej z Zakopanego;
18 października – 17 listopada wystawa malarstwa abstrakcyjnego „Interpretacje koloru” Liliany Samulak;
20 listopada wystawa plakatów Krakowskiego Salonu Poezji Anny Dymnej w Żywcu;
30 listopada do 5 grudnia „Święty kąt” wystawa obrazów na szkle w konwencji szkoły żywieckiej i jeleśniańskiej” Zbigniewa Micherdzińskiego;
8 grudnia do 19 stycznia wystawa „Maria Krystyna Habsburg w obiektywie Lucjusza Cykarskiego” zorganizowana w 100. rocznicę urodzin arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg.