CZYTELNICTWO

DZIAŁALNOŚĆ ŻYWIECKIEJ BIBLIOTEKI SAMORZĄDOWEJ W 2023 R.

4 129

Nowe zbiory (książkowe i nieksiążkowe) w 2023 r.

58

Nowe tytuły audiobooków 

116


Wzrost liczby czytelników w porównaniu do 2022 r.

NAJWIĘKSZE Wydarzenia biblioteczne w 2023 r.

legendy arturiańskie - gra fabularna

10 i 13 marca 2023 r., po entuzjastycznie przyjętej przez graczy pierwszej edycji gry „Imię róży” zorganizowanej przez Bibliotekę w 2022 r., licealiści z I LO im. M. Kopernika w Żywcu w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” i projektu „Z książką w dłoni” zorganizowali dla szkół podstawowych z powiatu żywieckiego, w siedzibie Biblioteki, grę fabularną na podstawie powieści młodzieżowej Jonathana Auxier’a pt. „Peter Nimble i magiczne oczy”. 30 września 2023 r. Biblioteka we współpracy z Muzeum Miejskim w Żywcu oraz pasjonatami gier fabularnych, którzy napisali scenariusz i odegrali główne role zorganizowała 2 edycję gry fabularnej. W Żywieckim parku Habsburgów, Mini Zoo, na dziedzińcu Starego Zamku i placu przy Konkatedrze i Bibliotece odtworzono atmosferę niesamowitych opowieści o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu z „Legend arturiańskich”.

Zdjęcie grupowe osób uczestniczących w grze fabularnej.

Krakowski Salon Poezji Anny Dymnej 

20 listopada 2022 r. był dniem inauguracyjnym salonu, który na stałe zagościł w siedzibie Biblioteki. W 2023 roku odbyły się kolejne spotkania. 26 marca wystąpili aktorzy Grzegorz Mielczarek, Jacek Romanowski oraz akordeonista Jakub Waluś w spektaklu słowno-muzycznym „Między nami mężczyznami. Najpiękniejsze wiersze o kobietach i miłości”. 18 czerwca gościem III Salonu „Nic dwa razy” była Grażyna Szapołowska. Aktorce czytającej wiersze Wisławy Szymborskiej akompaniował gitarzysta Robert Horna. 24 września Dominika Ostałowska wraz z znakomitym pianistą Ygorem Przebindowskim w ramach Salonu po raz kolejny uczcili przypadająca na 2023 rok 100. rocznicę urodzin poetki Wisławy Szymborskiej.

Zdjęcie przemawiającej kobiety przez mikrofon podczas spotkania autorskiego.
Zdjęcie spotkania autorskiego.
Plakat promujący Festiwal Żywiec miasto zmysłów.
Zdjęcie zespołu muzycznego na scenie.
Zdjęcie dwóch przemawiających mężczyzn, siedzących na scenie.

Festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW

18-24.09.2023 r.

Festiwal Żywiec miasto zmySŁÓW odbywa się w Żywcu cyklicznie od 2016 r. W 2019 r. do festiwalu dołączyła Żywiecka Biblioteka Samorządowa i odtąd jest jego współorganizatorem. Również w 2023 r. Żywiecka Biblioteka Samorządowa włączyła się w organizację Festiwalu Żywiec Miasto zmySŁÓW, który jest poważnym przedsięwzięciem pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Gośćmi Biblioteki było wielu wybitnych artystów. W Żywieckiej Bibliotece Samorządowej już kolejny raz odbyły się warsztaty muzyczne z wirtuozem gitary, jednym z najlepszych gitarzystów Polsce - Jackiem Królikiem. Festiwal rozpoczęliśmy tradycyjnie wykładem inauguracyjnym, który wygłosił rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie prof. Stanisław Mazur. W roku 2023 r. do programu festiwalu włączono Warsztaty Sztuk Wszelakich, w ramach których odbyły się spotkania – zabawki techniczne prowadzone przez Bogdana Martyniaka z Naukotechniki, „Poznaj świat grzybów” z grzyboznawcą Justynem Kołkiem, sztuka cyrkowa i magiczna z artystami z „Kapelusznika”, „Na zdrowie kawy łyk” – warsztaty kawowe z Palarnią Braci z Czańca. Bardzo istotnymi festiwalowymi wydarzeniami były spotkania autorskie: „Kobiety na polach bitew” z korespondentką wojenną, autorką książki „Inny front” z Miładą Jędrysik, „Marzenia do spełnienia” z Marianną Janczarską, autorką książki „Jacek Janczarski. I tak dalej, i tak dalej…”, „Wokół kryminałów” z Robertem Małeckim. Organizatorzy festiwalu dbają o to, aby w programie nie zabrakło propozycji dla dzieci i młodzieży. Tym razem licealiści z LO im. Mikołaja Kopernika samodzielnie dokonali wyboru gościa na spotkanie autorskie i poprowadzili spotkanie z Hanią Czaban – popularną autorka powieści dla młodzieży („Ostanie światła gasną”, „Cały ten czas”). Warsztaty dla dzieci poprowadziły Roksana Jędrzejewska-Wróbel oraz Tina Oziewicz. Na festiwalu nie brakuje dobrej muzyki, w tym roku wystąpił legendarny zespół „Laboratorium”, a także kwartet jazzowy. To tygodniowe święto uświetnił również pobyt w naszym mieście znanej aktorki Dominiki Ostałowskiej, która przeprowadziła warsztaty teatralne dla młodzieży oraz w duecie ze znakomitym pianistą Ygorem Przebindowskim wystąpiła w IV Krakowskim Salonie Poezji Anny Dymnej z repertuarem Wisławy Szymborskiej.

Narodowe Czytanie

9 września 2023 r. odbyła się 12 edycja Narodowego Czytania. W 2023 r. odkrywano na nowo „Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej. Do organizacji tego wydarzenia włączyła się jak w poprzednim roku grupa teatralna Klubu Seniora z Klubu „Papiernik” oraz Miejskie Centrum Ekologiczne w Żywcu, które przygotowało upominki dla uczestników czytania w postaci wrzosów w doniczkach. Narodowe Czytanie po raz kolejny odbyło się na bibliotecznym SymPatio, które zostało na tę okoliczność bogato udekorowane rekwizytami z epoki. 


Zdjęcie z lotu ptaka podczas narodowego czytania.

działania Biblioteki w 2023 r.

W 2023 r. w Oddziale dla Dzieci Żywieckiej Biblioteki Samorządowej prowadzono szeroką działalność edukacyjno-warsztatową. Obejmowała ona, m.in. tematyczne lekcje biblioteczne oraz warsztatowe dla dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W ferie oraz w wakacje zrealizowano cykl tygodniowych warsztatów i spotkań w bibliotece (2 godziny dziennie) dla grupy zorganizowanej w wieku 7-12 lat oraz grup przedszkolnych. Zarówno w ferie, jak i w wakacje grupa liczyła przeciętnie 15 dzieci (statystycznie więc w ferie wzięło udział 73 osoby, a w wakacje 79 osób). Zarówno w ferie, jak i w wakacje gościem był Teatr „Kukiełka” z Ptaszkowej, których spektakle łącznie obejrzało 79 osób. Oddział dla Dzieci aktywnie włączył się w różne ogólnopolskie akcje m.in. Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, Tydzień Bibliotek, Europejskie Dni Dziedzictwa, obchody świąt niestandardowych np. Światowy Dzień Poezji, Światowy Dzień Pluszowego Misia czy Dzień Postaci z Bajek. Pracownicy Oddziału współpracowali z innymi instytucjami m.in. MOPS-em, Muzeum Miejskim czy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. W ramach współpracy z młodzieżą licealną zorganizowano grę fabularną dla uczniów szkół podstawowych, dodatkowo pracownicy działu aktywnie włączyli się w organizację innej gry fabularnej „Legendy arturiańskie”.



Ogrom pracy wykonują również dwie filie, które pracują w dzielnicach, organizują zajęcia dla dzieci, głównie z pobliskich szkół, ferie, wakacje, konkursy oraz promują czytelnictwo uczestnicząc w wielu wydarzeniach bibliotecznych.

Zdjęcie kobiety mówiącej przez mikrofon.
Zdjęcie dzieci podczas warsztatów plastycznych.
Zdjęcie czytającej kobiety.
Zdjęcie ludzi biorących udział w spotkaniu autorskim.
Zdjęcie kobiety bawiącej się z dziećmi.
Zdjęcie grupowe dzieci.

projekty

Żywiecka Biblioteka Samorządowa włączyła się w organizację projektów realizowanych przez Urząd Miejski w Żywcu:

Zdjęcie plakatu Punktu wymiany roślin.
Zdjęcie stanowiska.
Plakat promujący spotkania "Jestem ambasadorem miasta Żywca".

wystawy

Od 1 stycznia 2023 r. Biblioteka rozpoczęła intensywną działalność wystawienniczą, kulturalną i edukacyjną w nowej przestrzeni - Sali wystaw, będącej adaptacją dawnego Informatorium i holu, wyremontowanej w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska projektu pn. „Natura i kultura – nowa oferta turystyczna w Euroregionie Beskidy” (okres realizacji projektu - 01.01.2022 r. - 1.10.2022 r.). Wyremontowana sala, hol, schody wejściowe z obu stron i dziedziniec (projekt SymPatio z 2021 r.) tworzą wspólną przestrzeń do wypoczynku, relaksu, kontaktu ze sztuką, dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym pogranicza, walorami turystycznymi miasta i jego historią. 


W 2023 roku przygotowano wystawy:

Zdjęcie uczestników wystawy.
Zdjęcie wystawy.
Zdjęcie przemawiającego mężczyzny.